Zabytki
KOŚCIÓŁ ŚW. ANDRZEJA APOSTOŁA
Kościół ten uznawany jest za najważniejszy z zabytków architektury w Słopnicach. Źródła historyczne wskazują, że pierwszy kościół słopnicki został wzniesiony w II połowie XIV wieku, a dopiero czterysta lat później (1774 -1776), staraniem ks. proboszcza Jana Zwiernikiewicza przystąpiono do budowy nowego kościoła, który stoi po dziś dzień w Słopnicach Dolnych.Kościół został zbudowany przez Cieślę Jana Golenckiego. Jest to bezwieżowy, trójnawowy, drewniany kościół konstrukcji zrębowej z prezbiterium zakończonym wielobocznie. Prezbiterium oraz część nawową nakrywa wspólny dach ze znajdującą się pośrodku wieżyczką na sygnaturkę. Stanowi ona jedyny akcent wysokościowy kościoła.
POMIK PARTYZANCKIW Słopnicach Górnych (obok remizy Ochotniczej Straży Pożarnej) znajduje się pomnik partyzancki, upamiętniający miejsce rozstrzelenia Stanisława Kurnytny, który zginął 8 listopada 1942 roku z rąk gestapowskich szpicli. Stanisław Kurnyta był jednym z pierwszych organizatorów Ruchu Oporu w Słopnicach. Prowadził nasłuch radiowy, z którego wiadomości przekazywane były do biuletynów podziemnych. Więcej na temat wydarzeń listopada 1942 r. znajdą Państwo poniżej w załącznikach.Pierwszy pomnik w tym miejscu wybudowali członkowie ZBoWiD z inspiracji Wiktora Woźniaka, a jego autorem był miejscowy rzeźbiarz Andrzej Kwiatkowski. Odsłonięcie pomnika odbyło się 28 lipca 1974 roku.
DWÓR
Dwór Bobrowskich wybudowany został w I połowie XIX w. w stylu klasycystycznym. W czasie wojny w budynkach dworskich urządzono szpital dla chorych przywiezionych tu m. in.: z Pruszkowa i poznańskiego. Leczyli się w nim także partyzanci oraz miejscowa ludność. Obecnie dwór jest własnością prywatną. Wokół dworu rozpościera się piękny park z przeszło 400- letnimi dębami itp.
POMNIK 32 ZAMORDOWANYCH ZAKŁADNIKÓW
W pobliżu Kościoła Św. Andrzeja przy drodze na Zaświercze znajduje się pomnik poświęcony pamięci 32 zakładników (najprawdopodobniej działaczy ruchu oporu), rozstrzelanych przez hitlerowców. Egzekucja, która odbyła się 17 lipca 1944 roku, była odwetem władz niemieckich za uprowadzenie szefa Prasy przy Rządzie Generalnego Gubernatora – Doktora Kulczewskiego. Rok później ciała zastrzelonych ekshumowano i przewieziono na cmentarze do Limanowej i Tymbarku. 7 listopada 1971 roku, z inicjatywy społeczności Słopnic, w miejscu tym postawiono kamienny pomnik. Jego projektantem i wykonawcą był miejscowy rzeźbiarz Andrzej Kwiatkowski. Pomnik przedstawia postać więźnia wychodzącego z ruin murów i trzymającego na ramieniu orła rozrywającego kajdany. Postać ta usytuowana jest na dużej w kształcie strzały postawie. Na końcu strzały na trzech masztach umieszczony jest napis:„32 ofiarom Hitleryzmu zamordowanym 17 lipca 1944 r.pokoleniom ku pamięci i zadumie nad krwawymi nocami okupacji.”